Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Vše co jste chtěli vědět o Baiře….

 

Náš společný život s Tosou. Co společně děláme, jak trávíme volný čas a jak k nám vlastně Baira přišla...

 

PROČ ZROVNA TOSA INU?

Tosa inu je jedno z nejvzácnějších a nejvíce fascinujících plemen na světě.
Tosa je vysoce inteligentní, klidný pes známý pro svou statečnost, vyrovnanost, odvahu a ostražitost. Chová se velmi nenápadně, ale je spolehlivým ochráncem. Jeho charakter se projevuje mnoha atributy - japonská mentalita ve fascinujícím způsobu. Tosa hrdě ukazuje svoji otevřenost nebo rezervovanost. Na nespravedlnost zpravidla reaguje s arogancí jí vlastní. Její velká sebedůvěra by neměla zamaskovat skutečnost, že Tosa miluje své rodinné příslušníky, projevuje jim oddanost a odměňuje je bezpodmínečnou láskou. Děti a ostatní domácí zvířata jsou obecně dobře přijata, pokud jsou psy dobře socializováni. Tosa velmi miluje přírodu.

Vybírat vhodného psa není jednoduchá věc. Prostudovala jsem hromady literatury, hovořila s majiteli různých ras, ale když jsem viděla poprvé Tosu, bylo téměř rozhodnuto. Bohužel má rodina a přátelé mi ji rozmluvili s tím, že když jsem neměla žádného psa tak tuto rasu nezvládnu. Když se odstěhoval můj nejstarší syn dostala jsem k narozeninám štěňátko labradora jménem Rasty. Z Rastyška se stal okamžitě miláček celé rodiny. Po pár letech se odstěhovala i má prostřední dcera a bylo rozhodnuto. Teď již mi nikdo nezabrání koupit Rastymu tosí kamarádku.

     

 

 

Baira Taikó - 14 měsíců

 

JAK JSME VYBÍRALI – NEVYBÍRALI ŠTĚNĚ

Vzhledem k tehdejší neznalosti tohoto plemene (tosí kluk může být dominantní) a doma máme také psa jsme chtěli holčičku.

Při rozhodování ze které chovatelské stanice koupit štěně, jsem se náhodou seznámila s pí. Zelenkovou. Věděla jsem, že vlastní tosu, ale nevěděla jsem, že má chovatelskou stanici a ještě ke všemu právě štěňátka. Jenže všech 12 již bylo zadaných a zbyla jí jen jedna fenečka, kterou si chtěla ponechat do chovu. Slovo dalo slovo a jeli jsme se podívat do CHS Taikó. Rozhodujícím faktorem bylo nepříbuzné spojení, dobré DKK rodičů a také přístup paní Pečenkové. Bylo rozhodnuto. Za 14 dní jsme si pro Bairinku přijeli. Vlastně jsme vůbec nevybírali…:-)

 

DEN NAROZENÍ

Naše tosinka se narodila dne 10.05.2007 ve 22:50 hod.
matka Felicita Schimko Rowen (ČR) x otec Bull Brother´s Bon Jovi (Maďarsko). Ve vrhu se narodila jako sedmá ze třinácti štěňátek a dostala jméno Baira. Říkáme jí Bairi, Bairuško, Bairinko...........

 

PRVNÍ TÝDNY U CHOVATELE

Baira byla u chovatelky až do svých devíti týdnů z důvodů opožděného tetování. Mezi svými sourozenci (8 kluků a 5 holek) vynikala hlavně tím, že byla u všeho první. Nejdominantnější a nejkontaktnější štěně z vrhu. Od malička byla zvyklá na lidskou přítomnost a díky tomu, že chovatelka měla další 2 tosinky a vlčáka, je zvyklá i na ostatní psy...

                                                     

Baira Taikó - 5 týdnů

 

POPRVÉ U NÁS

Když jsme si Bairu brali od chovatelky stal se zázrak a v autě nezvracela (jako další 3 měsíce). Prošla si celý byt a co se jí líbilo nanosila do jídelny pod pohovku vše na jednu hromadu. Vedle toho si lehla, jako by říkala „tohle je moje“. Rasty koukal, že mu bere hračky, ale nechal jí je a lehl si vedle ní. Bairinka vůbec nekňourala a velice brzy si zvykla. Bydlíme v centru města a na procházky chodíme do nedalekého rozlehlého parku, kde je spousta nových psích kamarádů. Výhoda bydlení v centru města je nesporně ta, že se Baira cítí dobře mezi spoustou cizích lidí, i když se k nim chová rezervovaně. O víkendech a prázdninách jezdíme na chalupu do Krkonoš kde to Baira miluje. Žádné vodítko, kolem jen louky a lesy kde je stále kam chodit.

A co se týče těch krátkých štěněčích let – Baira byla to nejhezčí a nejlepší štěně na světě – alespoň pro nás určitě... :-)

  

VÝCHOVA

Od malička se snažíme Bairu maximálně socializovat – nejen v jejím vztahu k lidem, ale hlavně ke psům. Jezdíme na různé výlety za našimi psími kamarády a na výstavy. Díky této všestranné výchově by ji neměla překvapit jakákoli situace.

 

VÝSTAVY

Na první výstavu jsme jeli bez jakékoli přípravy, spíš okoukat jak to chodí. Posuzoval přísný rozhodčí A. Polgár a Baira se umístila jako druhá (nikdo ji nic neučil - to byl šok). Na druhou výstavu (konala se po 14-ti dnech v HK) jsme začali maličko trénovat a Bairuška vyhrála svoji třídu s oceněním V1, CAJC. S odstupem času musím říci, že i přes pár získaných titulů Baira není z těch psů, kteří se vystavují rádi. Pro ni předvádět se není potěšením.

O tom, jak se nám daří či nedaří se dozvíte Zde

  

A CO DÁLE?

Přes naše úspěchy a neúspěchy je pro nás Baira především neuvěřitelně skvělým kamarádem, společníkem, hlídačem, miláčkem a členem domácnosti.

Milujeme její povahu, milujeme její hrdost, důstojnost, neohroženost i její radost při výcviku, ale i volných chvílích. Milujeme, když se rozkošnicky válí v posteli, milujeme její vrásky na čele a neuvěřitelně krásný, lehký a rychlí pohyb. Milujeme její klid, když na ni štěká pes a ona jde jak dáma, aniž by si ho všimla. Milujeme když si hraje, když se čvachtá v potoku... .......Jsme moc rádi, že ji máme. 
Díky za všechno co nám dáváš Bairuško:-)

                                   

 

Baira Taikó - 30 měsíců

  

 

Náhledy fotografií ze složky 2 roky